Wszystko o kubeczku menstruacyjnym. wady, zalety - Selenacup

by - lutego 11, 2019


Cześć!

Dziś post skierowany tak naprawdę tylko dla kobiet, a tematem przewodnim będzie coś, co dla wielu osób jest tematem tabu. Dlaczego jednak o tym nie rozmawiać publicznie, skoro dotyczy to każdej z kobiet? Czy faktycznie powinnyśmy wstydzić się jakichkolwiek tematów?

O tym, czym jest menstruacja każda z nas wie. W dniach miesiączki możemy korzystać z podpasek, tamponów a także kubeczków. Właśnie o tym ostatnim będzie dziś mowa.


Kubeczki menstruacyjne to jeszcze dość mało znana forma ochrony przed zabrudzeniami i magazynowaniem niechcianej krwi. W USA są z kolei bardzo popularne i łatwo dostępne.Jak wybrać odpowiedni kubeczek? Czym się kierować?
Tak naprawdę według mnie, są tylko dwa ważne kryteria. Jest to materiał wykonania oraz rozmiar.

Ponieważ kubeczek aplikujemy wewnątrz organizmu, musimy pamiętać, jak bardzo ważne jest to, z czego jest on wykonany. Jedynym słusznym wyborem jest silikon medyczny, który nie powoduje alergii, stanów zapalnych czy w konsekwencji poważniejszych chorób. Takie rzeczy wywołać mogą tanie, plastikowe kubeczki prosto z Chin. Nie chcę ubliżać jakości produkowanych przez chińczyków wyrobów, ale dobrze wiemy, że często tworzone są po kosztach.


Drugim kryterium jest wielkość. Podobnie jak przy podpaskach i tamponach, kierujemy się naszą budową oraz oczywiście stopniem krwawienia. Do wyboru mamy rozmiar S, M, L. Na opakowaniu kubeczków Selenacup znajduje się rozmiarówka, dzięki której na podstawie naszej wagi, wzrostu itp. możemy dobrać wielkość.


Na opakowaniu znajduje się także instrukcja, jak poprawnie zakładać kubeczek. Dodatkowo, na YT obejrzeć można wiele filmików instruktażowych.
Przy kilku pierwszych aplikacjach może nam się nie udać poprawnie go założyć, niemniej nie wolno się zniechęcać bo jak wszystko w życiu wymaga nauki.


Co zyskujemy wybierając taką formę? Dla mnie ważne jest to, że skóra nie jest w ciągłym kontakcie z krwią. Tampony wysuszają śluzówkę, a zebrana krew wnika w tampon. Kubeczek nie wchłania wilgoci i jest bezpieczny dla organizmu. Podpaski niejednokrotnie mogą się przesunąć i przeciekać. W czasie bardzo ciepłych dni jest to mega nie higieniczne; pot, zapach krwi.


Kubeczek wykonany jest z porządnie wykonanego, ekologicznego, różowego silikonu medycznego. W zestawie znajduje się małe, plastikowe pudełeczko a także dołączona jest bawełniana torebeczka w trosce o dyskrecję.  


 Pudełeczko nadaje się także do sterylizacji w mikrofali.


Wybierając kubeczek zaoszczędzamy także pieniądze i chronimy środowisko. Nie powodujemy dodatkowych odpadów.
Wielkość kubeczka może nam zagwarantować spokój do 12 godzin. Oczywiście mogą pojawić się odstępstwa przy bardzo silnym krwawieniu, ale dla mnie te 2-3x jest całkowicie wystarczające.


Zapytacie pewnie o to, jak postępować w miejscach publicznych ?

 Na stronie producenta znajduje się taki opis. Ja nie miałam jeszcze sytuacji abym musiała opróżniać kubeczek w pracy czy gdziekolwiek poza domem, gdzie od razu mogę go umyć. Rozwiązaniem jest buteleczka z wodą albo mokre chusteczki o ile nie mamy możliwości skorzystać z bieżącej wody.


Kubeczek zapewnia u mnie komfort noszenia, jest wygodny w użyciu i praktycznie w ogóle go nie czuć. Jest kilka metod jego aplikacji. Może to być w przykucu lub z jedną nogą opartą o wannę. Kubeczek może także zostać zwinięty na kilka sposobów. Najpowszechniejsze to zwinięcie miseczki w literę S lub C. Tą drugą sama polecam najbardziej.


Kubeczek zakończony jest małym dziubkiem, który ułatwia nam jego aplikację i wyciąganie.

 
Moja ogólna opinia jest bardzo pozytywna. Myślę, że nie wrócę już do wcześniejszych metod, ponieważ dzięki kubeczkowi zaoszczędzam pieniądze, dbam o zdrowie i higienę a także środowisko.

Więcej info na stronie (klik)

 
Kto używał?You May Also Like

1 komentarze

Popularne posty