Neurografika jako metoda twórczej pracy autoterapeutycznej

Stres jest już obecnie wpisany w naszą codzienność ale tylko od nas samych zależy na ile skutecznie będziemy go wykorzystywać, transformować w coś pozytywnego  i w jaki sposób sobie z nim radzić. 

Neurografika jest ostatnio dość popularnym zagadnieniem, a swoje początki miała w 2014 roku, kiedy jej twórca Pavel Piskarev   przedstawił ją światu. Obecnie praktykowana jest w 38 krajach a liczba certyfikowanych praktyków stale rośnie.

 

https://candyh2o.com/neurographic-art-and-zentangle/

Czym dokładnie jest neurografika?

Neurografika obejmuje różne nauki m.in. filozofię, socjologię, psychologię, pedagogikę.

Jest to narzędzie pracy głównie terapeutycznej i coatchingowej, oparte na neurobiologii, psychologii, sztuce graficznej oraz sferach duchowych. Rysunek neurograficzny wykorzystuje się do rozwiązywania problemów i osiągania założonych celów. Technikę tą można łączyć z innymi metodami ponieważ sama w sobie niczego nie neguje, ale wzmacnia właśnie działanie innych technik. Swoje zastosowanie znalazła w wielu obszarach pracy zarówno osobistych jak i biznesowych np. w komunikacji, partnerstwie, rozwiązywaniu konfliktów, sytuacjach kryzysowych i zarządzaniu ryzykiem, zarządzaniu projektami, ich rozwojowi, czy w kulturach korporacyjnych. 

http://ellenclass.com/NeuroArt.html

Jest piękna w swojej prostocie gdyż wizualnie oddaje ludzkie emocje, uczucia i doświadczenia. Rysunki graficzne są tworem rzeczywistości osoby rysującej. Staje się więc ona autorem, reżyserem, nadaje sens i znaczenie.

https://creativeschool.pl/kurs-neurografiki/

Jak działa?

Neurograficzne linie charakteryzują się bionicznością przez co rezonując z naszym mózgiem, docierają do głębokich warstw psychiki, harmonizując te z jej obszarów, które zostały aktywowane w czasie rysowania. Generowana zostaje psychiczna energia urzeczywistniająca się w realnie zwiększonej chęci do działania i zmniejszania psychicznego oporu.

Rysując nadajemy pozytywnego znaczenia negatywnym wzorcom myślowym a przez dodawanie nowych połączeń odblokowujemy mentalne blokady. Działa to na zasadzie świadomego modelowania rzeczywistości. Pomaga osiągnąć harmonię i równowagę z samym sobą i otaczającym nas światem, zmniejsza poziom lęków i stresów, inspiruje, pobudza kreatywność, wycisza, wpływa na produkcję serotoniny.

Rysowanie przenosi od specyficznego do ogólnego, naturalnego stanu równowagi a ukryta intencja estetyczna zastępuje ów wewnętrzne konflikty i ograniczenia na holistyczne perspektywy. Można więc powiedzieć, że wewnętrzna reprezentacja naszego stanu staje się zewnętrznym doświadczeniem a finalnie przez mózg postrzegana jest jako jedno i to samo.

https://creativeschool.pl/kurs-neurografiki/

 

Kiedy na początku tworzone są czarne linie, przypominają one bazgroły, w których pozornie nie ma nic pięknego. Są one odzwierciedleniem zalegającej w nas złości, smutku, czy żalu. Dopiero z każdym kolejnym etapem to coś staje się piękniejsze i prostsze. 

Jak zacząć?

Główne założenia opierają się na intencji, symbolach i ekspresji twórczej.

Do tego potrzebujesz: czystej kartki, flamastra oraz czegoś do pokolorowania. Mogą to być kredki bądź farbki.

 

Krok 1 Intencja

Intencja, podobnie jak w medytacji jest punktem wyjściowym. Chodzi o przywołanie problemu i uczuć, które nas dręczą. To, co chcieli byśmy zmienić, rozwiązać. Nie musisz tego nigdzie zapisywać aczkolwiek spotkałam się z takimi rysunkami, które zawierały mnóstwo słów kluczowych czy sentencji.


Krok 2 Ekspresja emocji

Spontanicznie rysuj linie przez max 5 sekund. Powstające wzory i przecinające je linie odzwierciedlają nasze wewnętrzne procesy myślowe. Swobodnie daj upust swoim emocjom i nie zastanawiaj się, czy linie są proste, okrągłe, czy tworzą coś konkretnego czy nie.

 

Krok 3 Redukcja stresu

Jeżeli jakieś linie zakończyły się na środku kartki, dorysuj je do brzegu. Wszystkie przecinające się linie stworzyły ostre kąty a to właśnie odzwierciedla konflikty wewnętrzne i zdenerwowanie. Zaokrąglij więc wszystkie przecinające się linie i ostre zakończenia. Teraz zaczynają się tworzyć komórki neuronowe.

 


Krok 4 Uziemienie czyli opatentowane linie i kształty geometryczne nadające symbolikę

Dodaj tzw. linie uziemiające, czyli linię, która ma cechy natury. Miej w wyobraźni widok  górskich pasm, konarów drzew, wierzchołków budynków czy linii wodnych. W naturze nie ma nic powtarzalnego, nie ma pełnej symetrii a jej dodanie do naszego rysunku to metaforyczne przejęcie kontroli nad problemem.

·       Koło - symbol wieczności, doskonałości, równowagi, harmonii, jedności. Symbol postępu, kompletności, pór roku i dnia jak również boskości i źródła energii.

·       Kwadrat - symbol absolutu, wszechświata, przestrzeni, czterech pór roku, stagnacji, zakotwiczenia, okresów ludzkiego życia, pewności, stabilności, bezpieczeństwa, pewności i niezawodności. Symbolicznie przedstawiany jest jako dom.

·       Trójkąt - symbol doskonałości, mądrości, personifikacji siły duchowej, stabilności, determinacji, Trójcy świętej ale i konfliktu.

Krok 5 Kolor

Nadaj koloru swoim komórkom. Wybór kolorów, odcieni oraz użytego materiału jest dowolny. Ja w swoich pierwszych próbach kierowałam się w pełni intuicją. Myślę, że warto jednak zwrócić uwagę na symbolikę kolorów.


Na koniec wróć myślami do swojej intencji i zastanów się na ile zmieniło się Twoje nastawienie to tego problemu. Zawsze na wszystko warto spojrzeć z innej perspektywy, perspektywy osoby trzeciej, pozbawione tła emocjonalnego i skupienie się na faktach. Patrząc na swoją własną neurografikę postaraj się nie oceniać i wycisz swojego wewnętrznego krytyka.

 W internecie znajdziecie całe mnóstwo fantastycznych prac.  

Przykładowy rysunek z sentencjami

https://amslerartroom.wordpress.com/student-work/neurographic-art-embellished/


Nie oceniam skuteczności działania metody natomiast pozostawiam to subiektywnym odczuciom.

 

7 Komentarze

  1. Bardzo ciekawy sposób terapia. Przyznam że jeszcze o tym nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Your car might be stolen if you don't keep this in mind!

    Imagine that your vehicle was taken! When you approach the police, they inquire about a specific "VIN lookup"

    A VIN decoder is what?

    Similar to a passport, the "VIN decoder" allows you to find out when the car was born and who its "parent"( manufacturing plant) is. You can also figure out:

    1.Type of engine

    2.Model of a vehicle

    3.The limitations of the DMV

    4.The number of drivers in this vehicle

    The location of the car will be visible to you, and keeping in mind the code ensures your safety. The code can be checked in the database online. The VIN is situated on various parts of the car to make it harder for thieves to steal, such as the first person sitting on the floor, the frame (often in trucks and SUVs), the spar, and other areas.

    What happens if the VIN is intentionally harmed?

    There are numerous circumstances that can result in VIN damage, but failing to have one will have unpleasant repercussions because it is illegal to intentionally harm a VIN in order to avoid going to jail or being arrested by the police. You could receive a fine of up to 80,000 rubles and spend two years in jail. You might be held up on the road by a teacher.

    Conclusion.

    The VIN decoder may help to save your car from theft. But where can you check the car reality? This is why we exist– VIN decoders!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten wpis jest bardzo ciekawy i zawiera wiele wartościowych treści.

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajny pomysł a samo wykonanie ekstra.

    OdpowiedzUsuń
  5. Neurografika, to świetna sprawa. Niestety w treści jest podstawowy błąd. To NIE JEST spontaniczne rysowanie. Rysując spontanicznie wzmacniamy schematy działania, a niebo to chodzi.
    Podstawą zasadą rysowania lini neurograficznych jest to, że "pojawia się ona, gdzie się jej nie spodziewasz".

    OdpowiedzUsuń