poniedziałek, 9 lipca 2018

Rytuał Gejszy, Victoria Tsai i jej storyCzy w zamieszaniu codziennego życia kiedykolwiek zdarzyło Ci się rozejrzeć wokół i zamarzyć, by zacząć wszystko od nowa? Bo mnie tak - mówi Victoria Tsai, założycielka i szefowa marki Tatcha Beauty . Wstaje o 4:30, podróżuje przez 90% swojego życia, codziennie odbiera 100 wiadomości na Snapchacie i 450 maili. Swoim życiem udowadnia, że nigdy nie jest za późno na zmianę i realizację nawet najbardziej zwariowanych pomysłów.


Spotkanie z gejszą

Swoją urodę zawdzięcza rodzicom, którzy pochodzą z Tajwanu. Jako nastolatka miała ogromny problem z cerą: Troszczyłam się o swoją skórę zgodnie z zachodnimi zwyczajami. Gdy pojawiał się jakiś problem, przejawiałam tendencję, by podchodzić do niego agresywnie. Postępowałam tak przez całe lata, aż przestało się to sprawdzać. Niemal z dnia na dzień pojawiło się u mnie ostre zapalenie skóry. Cała twarz, włącznie z wargami i powiekami, pokryta była czerwoną, pękającą, łuszczącą się skórą i bąblami. Zawsze lubiłam poznawać nowych ludzi, jednak wtedy wycofałam się ze świata. Rozpaczliwie pragnąc się pozbyć szpecącej mnie przypadłości, próbowałam wszystkiego: kosztownych kremów, domowej roboty serum, doustnych i stosowanych miejscowo antybiotyków i sterydów na receptę — bezskutecznie. Trudno mi było sobie wyobrazić, że ta okropna skóra miałaby stać się u mnie normą - przyznaje we wstępie swojej książki "Rytuał gejszy".
 
Po skończeniu szkoły podjęła pracę, w ramach której dwa razy w miesiącu latała do Chin, z krótkim postojem w Japonii. Podczas pobytu w Tokio przyjaciółka pokazała jej tradycyjne bibułki matujące do zbierania nadmiaru sebum. To był pierwszy produkt do pielęgnacji, którego mogła używać bez obaw, nie podrażniając swojej wrażliwej cery. Zafascynowana wybrała się z wizytą do japońskich rzemieślników, którzy wyrabiali te przepiękne, złoto cętkowane, cienkie jak płatki kwiatu bibułki.  


Chciałam je móc dostarczać kobietom w Stanach Zjednoczonych. Zapytałam, skąd ich producenci wiedzieli, że te bibułki można stosować do zbierania łoju. Powiedzieli mi, że gejsze używały ich od wieków - opowiada Tsai. - Zaproponowali nawet zaaranżowanie spotkania, bym mogła dowiedzieć się więcej.

To był początek niewiarygodnej podróży, która miała na zawsze zmienić jej podejście do skóry i pielęgnacji, a także do całego życia. Latem 2008 roku, będąc w ciąży, poznała pierwszą gejszę. Suzuka, której imię można tłumaczyć jako „orzeźwiający zapach”, sunąc płynnie, przybyła do herbaciarni ubrana w jasnofioletowe (dokładnie w kolorze glicynii) kimono, z twarzą pokrytą tradycyjnym białym makijażem. 

Była tak wykwintna, tak wewnętrznie radosna, że niemal popłakałam się ze wzruszenia. Jej wyrafinowana uroda wydawała się rozjaśniać pomieszczenie - opowiada Victoria. - Opowiadała mi o swoim oddaniu japońskiemu rzemiosłu, jednak najbardziej zapamiętałam to, że w ogóle się nie pociła, mimo iż ubrana była w kimono, które odsłaniało jedynie jej wdzięczną, alabastrową szyję. Ja tymczasem kucałam, opierając się na spoconych, śliskich łydkach, sączyłam zieloną herbatę i modliłam się w duchu o choćby najlżejszy powiew. Suzuka uśmiechnęła się i powiedziała: „My się nie pocimy. To nie byłoby eleganckie”.


Japoński sekret promiennej cery

Suzuka nauczyła ją japońskiego rytuału piękna, który gejsze wiernie praktykowały przez stulecia. Dowiedziała się, że klasyczne japońskie rozumienie piękna jest fundamentalnie odmienne od tego, w jakim dorastała: zamiast starać się wiecznie wyglądać jak dwudziestolatki, gejsze koncentrują się na tym, by w każdym wieku mieć możliwie jak najpiękniejszą skórę.

Jej japońska przyjaciółka Yuko zaprowadziła ją do tradycyjnej apteki w Kioto i nauczyła oczyszczać skórę za pomocą olejku kameliowego oraz mieszkać mączkę ryżową z wodą, by przygotować maseczkę złuszczającą. Victoria wróciła do domu z naręczem tajemniczych produktów do wypróbowania.  

Możesz sobie wyobrazić moje zaskoczenie, gdy po trzech latach z ciężką dermatozą moja cera zaczęła się oczyszczać po zaledwie czterech tygodniach. Po dwóch miesiącach moja skóra była jak nowa - przyznaje Tsai.- Przyjęcie japońskich rytuałów pielęgnacji pozwoliło mi odzyskać kontrolę nad życiem i unieść się ponad pęd codzienności. Dotykanie twarzy podczas jej oczyszczania było przypomnieniem, by kochać moją skórę i cieszyć się nią; jednocześnie czułam, jak ten rytuał przynosi mi ukojenie i równowagę.

Początki marki Tatcha

Pielęgnacja twarzy może być wyjątkową chwilą i rodzajem medytacji, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Zainspirowana swoimi japońskimi doświadczenia w 2009 roku założyła własną markę produktów do pielęgnacji twarzy - Tatcha. Nazwa ma związek z naturą, w szczególności tachibaną, najstarszym, najbardziej formalnym stylem japońskiej aranżacji kwiatów, którego nazwa dosłownie oznacza „stojący kwiat”. W tej minimalistycznej praktyce starannie wybiera się jedynie kilka kwiatów i ustawia je pośrodku naczynia. Jej symbolika odzwierciedla japońskie umiłowanie piękna, które odnajduje się w prostocie.

"Rutuał gejszy"

Mam nadzieję, że ta książka pozwoli Ci przeżyć podobne przebudzenie, jakiego doświadczyłam ja - mówi Victoria Tsai. Na kartach tego przewodnika opisała klasyczne japońskie ujęcie piękna, które ucieleśniają gejsze. 


Dowiesz się, dlaczego ich ponadczasowy, czterostopniowy rytuał wciąż stanowi podstawę pielęgnacji skóry dla każdej współczesnej Japonki

Przekonasz się, jaką masz cerę i jak możesz o nią dbać dzięki składnikom dostosowanym do Twoich indywidualnych potrzeb. Lekcje, których udzieliły autorce gejsze, uleczyły ją w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa. To, co zaczęło się jako poszukiwanie sposobu pielęgnacji skóry, otwarło jej oczy na inne podejście do życia i pomogło jej pojąć, że skóra może być odbiciem naszej historii.
----
Książka "Rytuał gejszy. Japoński  sekret promiennej cery"
Victoria Tsai
Wydawnictwo Septem
Data wydania: 20 czerwca 2018


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W zgodzie z naturą jak się patrzy, PuroBIO

Witaj! Jeśli lubisz życie w zgodzie z naturą i cenisz swoje zdrowie to ten wpis jest specjalnie dla Ciebie. Coraz częściej słysz...