Sauna fińska

(sauna sucha, klasyczna) - wskazania, przeciwwskazania czyli recepta na zdrowie oraz piękno naszej skóry i duszy.


Jak wiadomo, sauna jest relaksująca i oczyszczająca. Jest formą pielęgnacji urody. Regularne kąpiele w saunie utrzymują skórę zdrową, młodą i elastyczną. W saunie suchej doznamy trochę innych odczuć aniżeli w saunie parowej. Dziś przybliżę Wam tematykę sauny suchej.


Dane techniczne: W saunie fińskiej temperatura osiąga od 60-110 stopni  Celsjusza, niemniej najczęściej ustawiana jest w granicach 90 stopni. Wilgotność powietrza wynosi 5-20%. Oblewając gorące kamienie wodą wytwarza się dodatkowa para, która korzystnie jonizuje powietrze a także pozwala uzyskać warunki, w których temperatura skóry ciała wzrasta do 41 stopni  Celsjusza. Powoduje to wzmożone wydalanie potu z toksynami a skóra staje się gładsza, lepiej ukrwiona i oczyszczona.

Jak korzystać: Po sauny suchej wchodzi się po dokładnym umyciu i osuszeniu ciała. Nie wolno korzystać na czczo ani po zbyt obfitym posiłku. Bezwzględnie nie pijemy alkoholu ani także bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Zalecany jest najpierw odpoczynek 15- 30 minut. W saunie siedzimy albo leżymy na suchym ręczniku. Średni czas pobytu w saunie powinien wynosić od 8 do 12 minut ale nie dłużej niż 15. Zaleca się regularne korzystanie z sauny, najlepiej 3 razy w tygodniu. Po każdym wyjściu z sauny należy się schłodzić zimnym prysznicem, odpocząć ok. 10 minut oraz uzupełnić utracone płyny. Średnio zaleca się wypić ok. 1litra wody. Po wyjściu z sauny suchej nie zaleca się korzystania z sauny parowej ani jacuzzi.


Przeciwwskazania do korzystania  sauny suchej:
- przeziębienie, grypa, gorączka
- stany zapalne
- nosicielstwo chorób zakaźnych
- choroby serca
- nadciśnienie tętnicze, żylaki, niewydolność krążenia, kruche naczynka krwionośne
- grzybica i choroby skórne
- choroby nowotworowe
- chroby płuc, astma
- choroby weneryczne
- niewydolność tarczycy, nerek
- jaskra
- wrzody, cukrzyca
- ostry trądzik różowaty
- ciąża, menstruacja

Wskazania do korzystania z sauny suchej:
-choroby układu krążenia
- choroby układu trawienia
- choroby kobiece ( stany pooperacyjne, zaburzenia cyklu, niepłodność, oziębłość płciowa)
- choroby układu nerwowego (nadmierna pobudliwość nerwowa, zaburzenia snu, nerwice, zespoły korzonkowe)
- choroby układu oddechowego, zapalenie zatok, oskrzeli,  astma oskrzelowa
- stany pourazowe kości oraz stawów, mięśni, wiązadeł
- angina, otyłość, zaburzenia łaknieniaJustyna Zybert Pro Make Up Artist © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka