Stres jest już obecnie wpisany w naszą codzienność ale tylko od nas samych zależy na ile skutecznie będziemy go wykorzystywać, transformować w coś pozytywnego  i w jaki sposób sobie z nim radzić. 

Neurografika jest ostatnio dość popularnym zagadnieniem, a swoje początki miała w 2014 roku, kiedy jej twórca Pavel Piskarev   przedstawił ją światu. Obecnie praktykowana jest w 38 krajach a liczba certyfikowanych praktyków stale rośnie.

 

https://candyh2o.com/neurographic-art-and-zentangle/

Czym dokładnie jest neurografika?

Neurografika obejmuje różne nauki m.in. filozofię, socjologię, psychologię, pedagogikę.

Jest to narzędzie pracy głównie terapeutycznej i coatchingowej, oparte na neurobiologii, psychologii, sztuce graficznej oraz sferach duchowych. Rysunek neurograficzny wykorzystuje się do rozwiązywania problemów i osiągania założonych celów. Technikę tą można łączyć z innymi metodami ponieważ sama w sobie niczego nie neguje, ale wzmacnia właśnie działanie innych technik. Swoje zastosowanie znalazła w wielu obszarach pracy zarówno osobistych jak i biznesowych np. w komunikacji, partnerstwie, rozwiązywaniu konfliktów, sytuacjach kryzysowych i zarządzaniu ryzykiem, zarządzaniu projektami, ich rozwojowi, czy w kulturach korporacyjnych. 

http://ellenclass.com/NeuroArt.html

Jest piękna w swojej prostocie gdyż wizualnie oddaje ludzkie emocje, uczucia i doświadczenia. Rysunki graficzne są tworem rzeczywistości osoby rysującej. Staje się więc ona autorem, reżyserem, nadaje sens i znaczenie.

https://creativeschool.pl/kurs-neurografiki/

Jak działa?

Neurograficzne linie charakteryzują się bionicznością przez co rezonując z naszym mózgiem, docierają do głębokich warstw psychiki, harmonizując te z jej obszarów, które zostały aktywowane w czasie rysowania. Generowana zostaje psychiczna energia urzeczywistniająca się w realnie zwiększonej chęci do działania i zmniejszania psychicznego oporu.

Rysując nadajemy pozytywnego znaczenia negatywnym wzorcom myślowym a przez dodawanie nowych połączeń odblokowujemy mentalne blokady. Działa to na zasadzie świadomego modelowania rzeczywistości. Pomaga osiągnąć harmonię i równowagę z samym sobą i otaczającym nas światem, zmniejsza poziom lęków i stresów, inspiruje, pobudza kreatywność, wycisza, wpływa na produkcję serotoniny.

Rysowanie przenosi od specyficznego do ogólnego, naturalnego stanu równowagi a ukryta intencja estetyczna zastępuje ów wewnętrzne konflikty i ograniczenia na holistyczne perspektywy. Można więc powiedzieć, że wewnętrzna reprezentacja naszego stanu staje się zewnętrznym doświadczeniem a finalnie przez mózg postrzegana jest jako jedno i to samo.