Naturalna siła skrzypu polnego czyli DIY

Powróciło piękne słońce, które natchnęło mnie do działania i buszowania po łąkach w poszukiwaniu kwiatów i ziół, które są nieocenione w naturalnej pielęgnacji. Jest ich bardzo wiele i każde ma inne zastosowanie. W tym roku bardzo się zgapiłam i wiele ominęłam. W ubiegłym roku moje zbiory były znacznie większe i zaczynałam już od wczesnej wiosny kiedy to pojawiały się pędy sosny, potem czarny bez, fiołki, pierwsze stokrotki...Niestety wtedy nie prowadziłam jeszcze bloga ale z tego co uda mi się zebrać jeszcze w tym roku dam Wam pełną fotorelację i opis.

Mój wczorajszy wypad na łąkę zakończył się pięknym bukietem skrzypu polnego.


Działanie
- zmniejsza wypadanie włosów
- wzmacnia paznokcie i włosy
- koi schorzenia dróg moczowych
- ma działanie uspokajające
- zmniejsza obfitość miesiączki
- pomaga przy krwawieniach z nosa
- zwiększa krzepliwość krwi
- wspomaga leczenie nadmiernej potliwości stóp
- szybciej regeneruje tkankę po poparzeniach
- uszczelnia ściany naczyń krwionośnych
- zwalnia proces starzenia skóry
- zwalcza łupież
- zmniejsza przetłuszczanie się włosów
- odtruwa i usprawnia funkcjonowanie wątroby
- uelastycznia naskórek
- hamuje odkładanie tłuszczu
- uzupełnia niedobory potasu i magnezu
  
Występowanie
Ta dziko rosnąca roślina lecznicza rośnie na wilgotnych łąkach, polach, skarpach i miedzach. Bardzo lubi kwaśną glebę i nasłonecznione stanowiska. Wyglądem przypomina zieloną choineczkę o długich, elastycznych igiełkach.


Zbiór
Skrzyp zaczyna rosnąć późną wiosną jednak największy zbiór przypada na okresy letnie, dlatego też warto teraz zebrać jego większą ilość. Część możemy wykorzystać od razu oczywiście  a pozostałą część zasuszyć i wykorzystać w okresie zimowym kiedy brakuje nam wielu witamin.
Gałązki skrzypu zbieramy w suchy, słoneczny dzień delikatnie zrywając blisko ziemi.

Suszenie
W naturalnych warunkach czyli w zacienionym, ciepłym i przewiewnym miejscu, ale temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni.

Przechowywanie
Co kto woli. Spotkałam się z wieloma różnymi opiniami. Jedni gałązki tną na małe kawałeczki, inni odrywają same igiełki, jeszcze inni suszą całe gałązki albo mielą po wysuszeniu.



Zastosowanie
Skrzyp polny możemy wykorzystać do domowych wcierek, płukanek, jako dodatek do kąpieli, domowych maceratów, toników czy jako herbatkę.


Przyrządzanie 
W formie naparu, odwaru lub maceratu.

Napar - gorącą wodą zalewamy zioła i parzymy pod przykryciem ok. 20 minut
Odwar- zioła zalewany letnią wodą i gotujemy ok. 5-30 min w zależności od grubości naszego ziela. W przypadku skrzypu polecam 20-30 min.

Macerat – olej roślinny z wyciągiem z kwiatów, ziół. Moczenie rośliny w oleju poddawane jest przez kilka tygodni działaniu promieni słonecznych.

Herbatka ze skrzypu
Napar lub odwar pijemy regularnie przez 3 tygodnie aby zobaczyć już pierwsze efekty działania naszego magicznego chwastu. Może być spożywane zarówno na ciepło jak i zimno w formie lemoniady


Tonik ze skrzypu
Najlepiej gotować 30 min  a następnie parzyć pod przykryciem 20 min. Przestygnięty płyn delikatnie wklepujemy w twarz lub przemywamy wacikiem, szczególnie w miejscach rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Kąpiel ze skrzypu
Napar dolewamy do naszej wanny. Najlepsze efekty uzyskamy mieszając z rozmarynem, lawendą czy sosną. Działa to nie tylko na nasz naskórek, naczynka ale także uspokaja, oczyszcza i ma działanie antycellulitowe.

Płukanka i wcierka ze skrzypu
Dwie łyżki skrzypu gotujemy w ok. 1,5 litrze wody przez 15 minut. Letnim naparem płuczemy włosy lub wcieramy w skórę głowy. Działa zwalczająco na łupież, odżywia skórę głowy, reguluje wydzielanie łojotoku, oczyszcza mieszki włosowe i wzmacnia cebulki ograniczając tym samym ich wypadanie.

Macerat ze skrzypu
Do macerowania potrzebujemy oczywiście olej bazowy. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się olej słonecznikowy, ale każdy z was powinien sam popróbować i zaobserwować swoją skórę. Do słoika wkładamy skrzyp, a następnie zalewamy go olejem pozostawiając w nasłonecznionym miejscu przez ok. 2 tygodnie. Następnie przecedzamy olej  i przechowujemy w zaciemnionym miejscu. Dobrze sprawdzi się do OCM; olejowania skóry i włosów a także masażu.


A czy Wy sami zbieracie zioła? Znacie skrzyp polny? Jakie są Wasze pomysły na jego wykorzystanie?


6 Komentarze

  1. jeśli już prowadzisz bloga mogłabyś dokładnie napisać w jaki sposób go pić, w jaki prawidłowy sposób. Wiele osoób zaparza go do picia jako przeciwdziałanie do wypadających włosów i nie widzą rezultatów, ponieważ zle go zaparzają. Własnie tylko zalanie skrzypu gorącą woda i parzenie pod przykryciem nie uwalnia tak cennej krzemionki oraz innych minerałów z tego względu iż skrzyp ma taką budowę komórek ze treezba go gotować. A wiec prawidłowe parzenie to:
    4 łyżki skrzypu zalać 400 ml wody (można 500 ml bo i tak podczas gotowania wyparuje) i następnie pod przykryciem doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień na minimum. Od momentu zagotowania i zmniejszenia ognia ma się gotować dalej kolejne 15 min. Po tym czasie, wyłączamy gaz i zostawiamy (pod przykryciem) do odstania 30 min. Dopiero wtedy napar rozlewamy do szklanek, prawidłowo pić 4 razy dziennie po 100 ml lecz większość jest w ptacy itp. więc można rozlać na dwie szklanki i pic rano i wieczorem. Proporcje które podałam wyżej starczają na 1 dzień czyli 2 szklanki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny tekst. Super to czytać

    OdpowiedzUsuń

  3. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  4. Również polecam z całego serca

    OdpowiedzUsuń
  5. Niezwykle wartościowe są te informacje. Chętnie skorzystam z nich w praktyce.

    OdpowiedzUsuń