Tajemnica OCM czyli wszystko o Oil Cleansing Method. Czym jest, czy warto stosować, jak dobrać do swojej skóry.




OCM to coraz popularniejsza metoda pielęgnacji skóry twarzy ale także i włosów. Początkowo była stosowana jedynie przez zwolenniczki pro ekologicznych metod, jednak w miarę wzrostu popularności spowodowanej rzeczywistymi efektami zyskała szerokie grono praktykantek.




Tradycyjne olejowanie opiera się w głównej mierze na stosowaniu zewnętrznym oleju rycynowego oraz oleju bazowego, który dobieramy indywidualnie do naszej skóry.
Do cery normalnej najlepiej nada się olej jojoba, olej z pestek moreli oraz olej z awokado.
Natomiast do cery suchej oraz wrażliwej najlepszy będzie olej kokosowy, migdałowy, olej z pestek winogron a także oliwa z oliwek. Do cery  tłustej najlepiej nada się olej z orzechów włoskich, olej lniany, olej z pestek dyni a także olej sezamowy. Sam olej rycynowy, który pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego ma wiele właściwości. Zawiera on w sobie trującą rycynę, która eliminowana zostaje podczas procesu tłoczenia na zimno oraz późniejszego wygotowywania.  Otrzymany olej jest bogaty w składniki. Ma działanie regenerujące i odżywcze a także właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Doskonale usuwa nagromadzony w ciągu dnia bród z porów. Sam w sobie olej rycynowy jednak może nadmiernie wysuszać skórę dlatego stosowanie go solo nie jest polecane.


Zalecane, orientacyjne proporcje, które być może należy indywidualnie zmodyfikować:

-cera sucha 10 proc. oleju rycynowego/ 90 proc. oleju bazowego
-cera mieszana- 20 proc. oleju rycynowego/ 80 proc. oleju bazowego
-cera tłusta- 30 proc. oleju rycynowego/ 70 proc. oleju bazowego


W przypadku dużego wysuszania trzeba zmniejszyć ilość oleju rycynowego.
Jeśli chcemy uzyskać dodatkowe efekty, olej bazowy można zamienić na olej ukierunkowany na dane działanie. Należy dobrze poznać swoją skórę tak by móc zaspokoić jej potrzeby. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych olejów np.


- Olejek z jagód jałowca ma działanie bakteriobójcze, przeciwobrzękowe, pobudza krążenie i reguluje gospodarkę płynami. Działa przeciwtrądzikowo, antycelulitowo i przeciwrozstępowo.

-  Olej różany jest doskonały  do pielęgnacji skóry, przede wszystkim suchej, wrażliwej oraz dojrzałej. Działa tonizująco, usuwa zaczerwienienia związane z rozszerzonymi naczynkami. Działa odkażająco, leczy trądzik i zapalenie mieszków włosowych.

- Olej konopny polecany jest dla skóry tłustej z trądzikiem, przy zapaleniach skórnych.

- Olej tamanu regeneruje skórę, redukuje zmarszczki i poprawia napicie skóry zapobiega powstawaniu rozstępów. Przyśpiesza regenerację naczyń krwionośnych, wspomaga proces gojenia ran i  podwyższa odporność.


Hibiskus łagodzi podrażnienia, róża zaczerwienienia, witamina E zadziała przeciwstarzeniowo, a olejek z drzewa herbacianego działała przeciwbakteryjnie. Wymieniać można by długo, ale najważniejsze jest to że olejowanie przywraca prawidłowe PH skórze, chroni jego naturalną warstwę lipidową, reguluje wydzielanie sebum a także jest całkowicie neutralne i wskazane dla cery alergicznej. 


Olejowanie w praktyce

Mieszankę olejów rozcieramy w dłoniach i kolistymi ruchami masujemy nią skórę twarzy. Ręcznik moczymy w ciepłej wodzie a następnie nakrywamy nim twarz w celu otwarcia porów. Ścieramy nadmiar olejku i czynność powtarzamy do 3 razy.



Kilka słów o oleju kokosowym



Nie tylko ma niesamowity zapach ale bardzo ładnie nawilża suchą skórę. Możemy wcierać go bezpośrednio na skórę ale także dodawać go do ulubionego kremu.
Dodatkowo, jest także bardzo fajny do demakijażu, wystarczy nasączyć nim tradycyjny płatek i przyłożyć do oka. Niektórzy dodają go także do pasty do zębów ponieważ jego właściwości są cenne w walce z próchnicą. Olej kokosowy sprawdzi się także jako krem do golenia. Nogi staną się wyjątkowo nawilżone a włoski łatwo usunięte. Tego oleju używa się także do włosów. Najlepiej nie za dużą ilość nanieść na końcówki włosów i pozostawić na noc. Trzeba jednak uważać aby za dużo nie nałożyć na skórę głowy bo włosy mogą być mocno obciążone i szybko się przetłuścić.


Naturalny sposób na rozstępy



Niektóre Panie borykają się z tym problemem, głównie przez ciąże czyli gwałtowne wahania naszej wagi. Pojawiają się one głownie na brzuchu, biodrach oraz piersiach. Co zatem robić aby ich uniknąć albo jak z nimi walczyć?! Są rośliny, których olejki wykorzystywane są od wieków w celach leczniczych. Naturalne ekstrakty destylowanych esencji z roślin i kwiatów maja korzyści nie tylko fizjologiczne ale psychologiczne i duchowe. Dzięki regularnemu ich stosowaniu rozstępy mogą się w ogóle nie pojawić

Co trzeba przygotować?

-6 łyżek oleju tamanu
-6 łyżek oleju roślinnego z orzechów laskowych
-2 łyżki oleju z dzikiej róży
-5 kropli olejku lawendowego

 lub

- 2 łyżki oleju tamanu
- 2 łyżki oleju z rozmarynu
- 2 łyżki olejku cytrynowego
- 2 łyżki olejku lawendowego


Stosuj około 10 kropli mieszanki z olejów w okolicach bioder, pośladków i na piersiach. Pozwól przeniknąć olejkom w głąb skóry. Możesz poczuć delikatne szczypanie. Stosuj najoptymalniej 3 razy dziennie.

2 Komentarze

  1. Ja stosuje metodę OCM już prawie rok -codziennie. Olejek rycynowy zamieniłam innymi, z wielu przyczyn. Wypróbowałam wiele olejów i muszę przyznać, że żaden nie spowodował podraznień, co mnie bardzo cieszy, poniewaz moja skóra jest wrażliwa, mieszana i skonna do niedoskonałości i wydawałoby się, że lista olejów, które by mi odpowiadały znacznie się skraca. Ja stosuje olej ryżowy, rumiankowy , z pestek winogron, zielonych ziaren kawy, arganowy, pomarańczowy i dalej już nie pamiętam -). Jedno mogę powiedzieć napewno, skóra jest o niebo lepsza, nawilżona, pory zwężone i oczyszczone. Tak więc eksperymentujcie z najróżniejszymi olejami, szczerze polecam =)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będę kombinować, metoda bezpieczna i z cała pewnością warta eksperymentow

      Usuń